Facebook Youtube

גמילה מתרופות

הרפואה, בימינו, מתקדמת ומאפשרת שימוש בכדורים לכל מצב וצרה: בין אם ישנן בעיות בשינה, כאבי גוף, לצורך הרגעה או נגד דיכאון – כדורים אלו אמורים לסייע לנו להתמודד עם הקושי ולהמשיך בשגרת היום יום שלנו. גמילה מתרופות מגיעה בשלב בו כמות הכדורים בה נהגנו להשתמש איננה מועילה יותר – ואנו מעלים את כמות הכדורים. בהתאם לכך, כניסה לתהליך גמילה היא ללא ספק הכרחית למניעת השלכות הרסנות של התמכרות זו.

גמילה מתרופות – היבטים בהתמכרות לתרופות וגמילה מהן

התמכרות לתרופות נובעת, בדומה להתמכרויות לחומרים אחרים, בין השאר, כתוצאה מסבילות הגוף מראה את אותותיה ויצירת התלות בכמות גבוהה של כדורים הולכת ונבנית. אילו סוגי תרופות מחזיקות בסבירות גבוהה להתמכרות? נסקור את חלקן:

 • תרופות עם חומרים אופיואידים: משום שחומרים אופיואידים קשורים לקולטני האופיואיד שבמערכת העצבים, הם גם מדכאים, במקביל, את יכולתו של הגוף להגיב כראוי לגירויים. גם בימינו, ממשיכים להשתמש בחומרים אלו בשלל תרופות לצורך הקלה על כאבים. עם זאת תופעות הלוואי לא נעצרות בבחילה ובהקאה, אלא גם בתחושת אופוריה והנאה. לכן, משתמשים רבים מתמכרים לתרופות המכילות חומרים אלו.
 • אמפטמין: חומר זה מוכר כסם ממריץ המשפיע ישירות על מערכת העצבים ואף מצליח לדכא תאבון. במקביל, בתחום הרפואה כיום, נהוג להשתמש בחומר זה לצורך טיפול בהפרעות קשב וריכוז. לצד ההשפעה המווסתת והחיובית שלו, האמפטמין הוא גם חומר ממכר אשר מביא לתוצאות הרסניות כדוגמת התנהגות אלימה, להתקף לב, ואף במקרים מסוימים לפסיכוזה.

האשליה של המכורים, בדומה להתמכרויות אחרות, היא התחושה שהכול תחת שליטה ואפשר יהיה להפסיק את השימוש בחומר מתי שהם רק ירצו, או בתקופות פחות כואבות או מלחיצות. אך אשליה זו היא אכן אשליה בלבד, ויצירת תלות בחומרים הממכרים שבתרופות היא הרסנית. במצבים אלו, תהליך גמילה היא בלתי נמנעת: טיפול תרופתי ופסיכולוגי, לצד תמיכה של המשפחה והסביבה הקרובה הם גורמים משמעותיים בליווי תהליך הגמילה, ההחלמה והשיקום.

להתגבר על התלות – ולהתמודד עם ההשלכות

את תהליך הגמילה מתרופות אסור לעבור לבד, שכן זהו תהליך מורכב וחשוף – פיזית ורגשית. הצוות הטיפול ברוח בכפר ילווה אתכם ויהיה לכם לכתף תומכת.

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

  מתי צריך גמילה מתרופות

  גמילה מתרופות הוא שם כולל, המתייחס לכל סוגי הגמילה מהתמכרויות לתרופות, על כל סוגיהן השונים – תרופות נרקוטיות, תרופות פסיכיאטריות, כדורי הרגעה, כדורים ממריצים, ובעצם, כל אבקה, נוזל, תרסיס, תרחיף או משחה שמוגדרים כ"תרופה". אז מה, בעצם, עלול לגרום להתמכרות לתרופות? אילו תרופות נחשבות למסוכנות יותר מאחרות? למענה מקיף ומקצועי בנושא, פנו אל רוח בכפר.

   

  גמילה מתרופות – לאילו תרופות אנחנו עלולים להתמכר?

  את התרופות עם הפוטנציאל ההתמכרותי המצריך גמילה מתרופות, מחלקים לשלושה סוגים עיקריים:

  • משככי כאבים – ההתמכרות לתרופות משככות כאב מתפרשת על קשת רחבה מתרופות פשוטות כמו אקמול או אדוויל ועד לתרופות הנרקוטיות (כדוגמת המורפיום, הפרקוסט, האוקסיקונטין ודומותיהן). שימוש לא מבוקר בתרופות פוגע ביכולת הסבילות של הגוף כלפי הכאב המהווה את העילה לנטילת התרופה. במקרים כאלה, תמצאו את עצמכם נוטלים מנות יותר גדולות מהתרופה או מעלים את תדירות נטילתה, רק על מנת לשכך בדיוק את אותה רמת כאב שבעבר, כמויות קטנות יותר של התרופה הצליחו לשכך ללא כל בעיה.
  • תרופות להרגעה וכדורי שינה – תרופות מסוג זה ניתנות, לרוב, במטרה על מנת לטפל במצבי חרדה, בבעיות שינה, לאחר טראומה ובמצבים נוספים הרגעה והרפיית שרירים. בדומה להשפעתן של התרופות משככות הכאבים, השפעת תרופות ההרגעה יעילה לטווח הקצר, אולם בשימוש בטווח ארוך היא עלולה להחמיר את המצב הנפשי ולהוסיף אליו גם את סכנת ההתמכרות והצורך בתהליך גמילה מתרופות.
  • תרופות ממריצות ותרופות לדיכוי תאבון – באופן מפתיע, שני סוגי התרופות הללו מצאו את עצמן מסווגות יחד, משום שבמרביתן, מצוי בנזדרין – חומר מעורר וממריץ הגורם להאצת פעולת הלב והמרצת הנשימה, ובשימוש לא מבוקר, עלול להוות סכנת חיים. ריטלין, קונצרטה ותרופות דומות להן, נסחרות כיום ונמכרות כסמי רחוב, גם למי שאין מרשם מסודר חתום בידי רופא בידיו.

  היכן עובר הגבול בין שימוש מבוקר בתרופות להתמכרות המצריכה גמילה?

  הגבול עובר בדיוק באזור שבו מסתיימות הנחיות הרופא והבעיה נפתרה. אם אתם ממשיכים לקחת משכך כאבים זמן רב אחרי שהכאב נעלם, זה הזמן להתחיל לחשוב על גמילה מתרופות. לסיוע וטיפול מותאם, צרו קשר עם רוח בכפר.

  שאלות תשובות

  אילו תרופות הן תרופות ממכרות?

  תרופות בעלות פוטנציאל להתמכרות יכולות להשתייך למשפחת משככי הכאבים, תרופות הרגעה ושינה ואף תרופות ממריצות או מדכאות תיאבון. חשוב לפני צריכת תרופות להישמע להנחיות הרופא.

  האם אפשר להיגמל מתרופות באופן עצמאי?

  מומלץ לפנות ולהיוועץ באיש מקצוע שיתאים את הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל וזאת בהתאם לצרכיו ומצבו, ויעניק לו ליווי וסיוע אישי לאורך כל תהליך הגמילה.

  כיצד ניתן ליצור איתנו קשר?

  אנו נמצאים בעיר כפר סבא וזמינים עבורכם בטלפון מספר: 0502704333 ובכתובת המייל: aviakaufman@gmail.com

  קידום אתרים בגוגל