Facebook Youtube

התמכרות לאלכוהול

בשנים האחרונות, מחקרים רבים מייעצים לנו לסיים כל יום עם כוס יין, כדי להוריד את הסיכון למחלות לב. התמכרות לאלכוהול מצביעה על כך שאנשים רבים חוצים את הקו האדום, ומפריזים בשימוש שלהם בחומר הממכר הזה. בין אם מדובר בבני נוער הנכנעים ללחץ חברתי, ובין אם מדובר בבוגרים המנסים לטשטש את הכאב והחרדה עם שתייה מופרזת של אלכוהול – קבוצות גילאים שונות פונות לאלכוהול כפתרון קסם, ומפתחות בו במהרה תלות חמורה.

מידע חשוב בנוגע להתמכרות לאלכוהול

אלכוהול, כאמור, יש ביכולתו לסייע לפעילות תקינה של הגוף. עם זאת, ובשל נסיבות שונות ולא פשוטות, אנשים רבים מפתחים תלות בחומר זה, מתוך הנחה שיוכלו להפסיק מתי שיחפצו בכך. הסיבות לחציית הכמות המותרת של שתיית אלכוהול והתמכרות לפעולה זו משתנה מאדם לאדם: בן זוג מתעלל, דיכאון חמור, חרדות, לחץ חברתי ואובדן בן משפחה – כולם משמשים תמריץ לברוח מהקושי ולהקל על הכאב הנפשי.

מתי, למעשה, יודעים מתי אתם או יקיריכם מפתחים תלות באלכוהול? כלומר, מתי יודעים שמדובר בהרבה מעבר לכוס בירה עם החבר'ה, אלא בהתמודדות הרסנית עם המציאות? ישנן מספר שאלות שאמורות לסייע באבחון ראשוני מסוג זה:

 1. האם אתם חשים בושה בהרגלי השתייה שפיתחתם?
 2. האם שתייה הפכה למנהג קבוע עבורכם כדי לשכוח את אירועי היום ולהירגע?
 3. האם אתם מתחילים ערב בילוי עם התכנון לשתות כמות מסוימת של אלכוהול, אבל מסיימים אותו לאחר צריכה גבוהה בהרבה ממה שתכננתם?

מענה של "כן" עבור שאלות אלו ועבור רבות אחרות יכולות לתת אבחנה ראשונית של התמכרות לטיפה המרה. בהתאם, דעו לכם שהתוצאות בעקבות שתיה מרובה ועקבית של אלכוהול יכולה להביא לכדי תוצאות פיזיות ונפשיות רבות. כמו מה למשל? אצל גברים, שתיה מופרזת יכולה להוביל לכשל בתפקוד המיני. שתיה מרובה של אלכוהול אצל נשים, למשל, הוכיחה עצמה כהרסנית גם כן, ובאה לידי ביטוי בעקרות ופגיעה בעובר, לצד בעיות הורמונליות שונות.

התמכרות לאלכוהול גמילה לשבירת דפוסי התמכרות

פיתוח תלות באלכוהול לא צריכה להוביל למעגל קסמים של הרס ואובדן; אתם בהחלט לא צריכים לחוש תסכול ובושה מהחיים שלכם. בעזרת תהליך הגמילה אותו מציע מרכז הגמילה רוח בכפר תוכלו להתמודד עם השדים שלכם, ולהתחיל לשקם את מה שניזוק.

טיפול בהתמכרות לאלכוהול

 

טיפול בהתמכרות לאלכוהול

בעוד אלכוהול הינו חומר חוקי אשר מהווה חלק בלתי נפרד מטקסים חברתיים, דתיים ואירועים חגיגיים, הוא עלול להיות חומר ממכר ומסוכן מאוד אשר יכול לגרום להתמכרות פיזית ונפשית קשה. אם כך, טיפול בהתמכרות לאלכוהול כולל שני שלבים עיקריים. הגמילה הפיזית – הפסקת השתייה, וגמילה נפשית – מהתלות הנפשית ומציאת הדרכים הנכונות לעצור את הכמיהה לשתיית אלכוהול. רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת מתמקד בגישה הוליסטית המתמקדת בגוף, נפש ורוח ומאפשרת לכל אדם חוויה טיפולית מותאמת אישית.

טיפול בהתמכרות לאלכוהול – צעד ראשון לחיים חדשים

אלכוהול הוא חומר פסיכו – אקטיבי, כלומר, הוא סם לכל דבר ועלול לגרום להתמכרות. אלכוהול עלול לגרום לשינויים בתודעה ובהתנהגות. כמו כן, בעת שימוש מופרז ומתמשך עלולים להופיע גם תסמינים פיזיולוגיים כמו מחלות כבד או כליות, דימומים פנימיים, התדרדרות מוחית, הרעלת אלכוהול וכיו"ב. בנוסף קיימת גם פגיעה נפשית שעלולה להוביל לתאונות ואף ניסיונות לפגיעה עצמית או חלילה ניסיונות התאבדות.

המטרה של טיפול בהתמכרות לאלכוהול היא הפסקת השתייה באופן מוחלט והחזרה של המטופל לאורך חיים נורמטיבי. השלב הראשוני של גמילה מאלכוהול והפסקת השתייה באופן מוחלט דורש השגחה צמודה של רופא ואחות מסביב לשעון, זאת בשל הסיכונים הבריאותיים אשר עלולים להתרחש עקב הפסקת השתייה בצורה מוחלטת, הגמילה הפיזית מאלכוהול היא אחת הגמילות הקשות ביותר. לאחר שהגוף התנקה מהרעלים, ניתן יהיה להתחיל בגמילה הנפשית מהצורך והכמיהה לשתיית האלכוהול.

חשיבות ההתמדה בטיפול

חשוב לזכור כי טיפול בהתמכרות לאלכוהול לא עובד כמו הליך רפואי חד פעמי. הטיפול הינו תהליך ממושך אשר יש להתמיד בו. ישנו צורך בנחישות להתמיד בתהליך ומחויבות להיצמד לתוכנית הטיפול המותאמת אישית לאדם. גם לאחר שאדם נגמל מאלכוהול, חשוב לדעת כי ההתמכרות עלולה לחזור. על כן, אנו ברוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת, ממליצים על הישארות במסגרת של טיפול אישי או קבוצתי על מנת שלא ליפול לתהום האלכוהול בשנית.

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

  התמכרות לאלכוהול סימני אזהרה

  מה רע בכוסית וויסקי טוב מידי פעם? האם יש משהו פסול בהקפצת שוטים של טקילה, פה ושם, עם החבר'ה בפאב? תשובות כאלה ואחרות צצות ועולות שוב ושוב, כאשר מעלים את נושא התמכרות לאלכוהול באזני הציבור. ובמידה רבה, הדוברים גם צודקים, כי ההבדל בין כוסית תמימה ולא מזיקה של אלכוהול פעם ב.. לבין אלכוהוליזם הוא עניין של כמויות, שליטה וכמובן, גם ההשפעות של השתייה על השותה וסביבתו. ובכן, מתי שתיית אלכוהול הופכת להתמכרות? למענה מקצועי בתחום, פנו אל רוח בכפר.

  סימפטומים של התמכרות לאלכוהול 

  התמכרות לאלכוהול מסווגת כהתמכרות לחומרים, שהיא אחד משני סוגי ההתמכרויות המרכזיים הקיימים. הסוג השני, אגב, הוא התנהגויות התמכרותיות (שעליו נמנות התנהגויות כמו הימורים, שופינג, משחקי מחשב, סקס וכן הלאה). נוסיף ונציין, כי חלק מתסמיני ההתמכרויות לחומרים תואמים גם התנהגויות התמכרותיות, ולכן, קל לזהות התמכרויות מסוג זה.

  אם כן, מה מאפיין התמכרות לאלכוהול?

  • מרבית זמנו של המכור נסב מסביב לאלכוהול – הוא מקדיש זמן לשתייה, לקנייה או להתאוששות מהשפעות המשקה.
  • המכור חש תשוקה עזה לשתות – תשוקה אשר מאפילה בליבו על רצון אחר, ואף דוחה רצון לביצוע משהו אחר (האלכוהול תופס את המקום הראשון גם במעשים, לא רק בחשיבה).
  • שימוש למרות מודעות לנזקים (עכשוויים או עתידיים) – השימוש באלכוהול חוזר ונעשה למרות שקיימות עדויות לכך שהדבר פוגע בתחומי חייו האחרים של המכור.
  • שימוש למרות ההכרה בבעיה – השימוש באלכוהול נמשך, אף לאחר שבשלב מסוים האדם הופך למודע לבעיה ולהשלכותיה על כל תחומי חייו.

  שותים עם חברים או שותים לבד?

  עד לפני מספר שנים, שתייה בנסיבות חברתיות, לכאורה, היוותה הוכחה ניצחת עבור אנשים מסוימים, כי אין המדובר על התמכרות לאלכוהול. כיום, אנחנו כבר מודעים יותר לכך כי גם נסיבות חברתיות בלבד אינן מספקות את ההגנה מפני המדרון החלקלק של התמכרות לאלכוהול. כך שאם אתם שואלים את עצמכם אם יש לכם בעיית שתייה או לא, כנראה שיש לכם סיבות טובות מאד להתחיל להיות קצת יותר מודעים להרגלי השתייה שלכם!

  טיפול בהתמכרות לאלכוהול על ידי גורם מקצועי

  לרוב, כאשר אנחנו מדברים על גמילה מהתמכרות לחומר מסוים, בראש ובראשונה, אנחנו מדברים על הגמילה באספקט הפיזי, על ההתנקות, על סילוק החומר, פשוטו כמשמעו, מגופו של המכור. אבל, ראייה זו היא צרה למדי, ונובעת מכך, כי, במרבית המקרים, אנשים שאינם אנשי מקצוע, או לא עברו מימיהם גמילה, אינם מכירים את הצדדים הרבים השונים שיש להתמכרות, ולכן, למשל, טיפול בהתמכרות לאלכוהול יתייחס לכל הרבדים המרכיבים את בעיית ההתמכרות של האדם המכור, ולא לאספקט הפיזי, לאספקט הנפשי או האספקט הזוגי / חברתי / משפחתי / תעסוקתי בנפרד. למענה מקצועי בנושא, ניתן לפנות אל רוח בכפר.

  איך מתנהל טיפול בהתמכרות לאלכוהול?

  כפי שציינו קודם לכן, טיפול בהתמכרות לאלכוהול שמטרתו לשמר תוצאות לאורך זמן, אכן יטפל בהתנקות הגוף מאלכוהול, אולם, בד בבד עם כך, יעסוק גם בסיבות הנפשיות שהביאו את האדם לבחירה בשימוש באלכוהול כאמצעי הבריחה שלו מהמציאות העכשווית או מטראומות עבר. חשוב להבין, כי אף טיפול בהתמכרות לאלכוהול לא יהיה שלם ומוצלח, אם לא ייגע בכל הרבדים הספציפיים המרכיבים את ההתמכרות של המכור הספציפי שמבקש להיגמל. כתוצאה מכך, במרבית המקרים יידרש הנגמל הטרי לבסס אימון מחדש עם בן / בת הזוג, לשנות את הרגלי שעות הפנאי שלו, לשנות את הסביבה החברתית, להוכיח עצמו מחדש כעובד יצרני, יעיל ואמין וכן הלאה. בכל אחת מהנקודות הללו, עומד מכון הגמילה לצד המכור, והוא מספק לו את הכלים הנדרשים לשנות את הסיטואציה שהייתה קיימת בעת תקופת היותו מכור, ולבנות מצב בריא ויציב יותר.

  האם טיפול במכון גמילה מקצר את התהליך עבור המכור? 

  חשוב להדגיש, כי גמילה מיועדת למי שהגיע להבנה שיש לו בעיה והוא רוצה לשנות את חייו ולצאת לדרך חדשה ובריאה יותר. טיפול בהתמכרות לאלכוהול במכון מנוסה, נותן בידי הנגמל את הכלים לשנות את חייו, ואף מספק לו רשת ביטחון למקרים בהם הוא עלול למעוד וליפול, אבל הוא, בשום פנים ואופן, אינו מקצר עבורו תהליכים או עושה את הדברים, בפועל, במקומו! לקבלת ליווי וטיפול מתאים, צרו קשר עם רוח בכפר.

  שאלות תשובות

  איך עובד הטיפול בהתמכרות לאלכוהול?

  חוץ מהמטרה שבהפסקת הצריכה של אלכוהול לטווח ארוך ובניקוי הגוף, הטיפול בהתמכרות לאלכוהול שם דגש על המניעים והסיבות הנפשיות אשר הובילו את המכור להשתמש באלכוהול ככלי להתמודדות מולם. טיפול מקיף אם כך הוא לא רק הפסקת השתייה אלא כולל גם המצאת דפוס התמודדות חדש ובריא מול הקשיים במקום צריכת אלכוהול.

  מה היתרונות שבמרכז רוח בכפר?

  מרכז רוח בכפר מורכב מצוות מקצועי מומחה בתחום הטיפול ומציע מגוון שיטות טיפול ייחודיות המתמקדות הן בגוף והן בנפש. כמו כן חלק מהמדריכים במרכז הם מכורים לשעבר אשר מעניקים נקודת אור ותקווה עבור המטופלים במרכז. הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר לפגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף.

  כיצד ניתן לקבוע פגישת ייעוץ אצלנו?

  תוכלו להתקשר אלינו למספר 0502704333 או לשלוח לנו מייל לכתובת  aviakaufman@gmail.com

  שאלות תשובות

  כיצד מוגדר מכור לאלכוהול?

  חייו של אדם המכור לאלכוהול סובבים סביב הצריכה והשתייה באופן חריג. מעבר לצריכה מופרזת ההתמכרות יכולה להתבטא גם בכך שהאדם צורך אלכוהול גם כאשר הוא מודע להשלכות ולנזקים השליליים כתוצאה מכך. לקבלת מידע על מאפיינים נוספים למכורים לאלכוהול וייעוץ בנושא פנו למרכז רוח בכפר.

   איפה אנו נמצאים?

  מרכז רוח בכפר ממוקם בכפר סבא, וילה פרטית המאפשרת למטופלים שלנו חוויה טיפולית הוליסטית ייחודית באווירה חמה ועוטפת.

  מה מאפיין אדם שמכור לאלכוהול?

  בדרך כלל ניתן לראות כי חייהם של מכורים לאלכוהול סובבים כל הזמן סביב צריכת השתייה החריפה, כאשר הם מגזימים בכמויות ואף מרגישים דחף לשתות במצבי רוח רעים, התפרצויות זעם, עצבנות, דיכאון רגעי עצב וכדומה. יתרה מזאת לעיתים רבות מכורים לאלכוהול מודעים להשלכות והנזקים של הצריכה המופרזת אך הם בוחרים באופן מודע לשתות. ניתן לזהות מאפיינים נוספים הבאים לידי ביטוי בהתנהגותם של מכורים לאלכוהול – צרו איתנו קשר !

  קידום אתרים בגוגל