התמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול

בשנים האחרונות, מחקרים רבים מייעצים לנו לסיים כל יום עם כוס יין, כדי להוריד את הסיכון למחלות לב. התמכרות לאלכוהול מצביעה על כך שאנשים רבים חוצים את הקו האדום, ומפריזים בשימוש שלהם בחומר הממכר הזה. בין אם מדובר בבני נוער הנכנעים ללחץ חברתי, ובין אם מדובר בבוגרים המנסים לטשטש את הכאב והחרדה עם שתייה מופרזת של אלכוהול – קבוצות גילאים שונות פונות לאלכוהול כפתרון קסם, ומפתחות בו במהרה תלות חמורה.

מידע חשוב בנוגע להתמכרות לאלכוהול

אלכוהול, כאמור, יש ביכולתו לסייע לפעילות תקינה של הגוף. עם זאת, ובשל נסיבות שונות ולא פשוטות, אנשים רבים מפתחים תלות בחומר זה, מתוך הנחה שיוכלו להפסיק מתי שיחפצו בכך. הסיבות לחציית הכמות המותרת של שתיית אלכוהול והתמכרות לפעולה זו משתנה מאדם לאדם: בן זוג מתעלל, דיכאון חמור, חרדות, לחץ חברתי ואובדן בן משפחה – כולם משמשים תמריץ לברוח מהקושי ולהקל על הכאב הנפשי.

מתי, למעשה, יודעים מתי אתם או יקיריכם מפתחים תלות באלכוהול? כלומר, מתי יודעים שמדובר בהרבה מעבר לכוס בירה עם החבר'ה, אלא בהתמודדות הרסנית עם המציאות? ישנן מספר שאלות שאמורות לסייע באבחון ראשוני מסוג זה:

  1. האם אתם חשים בושה בהרגלי השתייה שפיתחתם?
  2. האם שתייה הפכה למנהג קבוע עבורכם כדי לשכוח את אירועי היום ולהירגע?
  3. האם אתם מתחילים ערב בילוי עם התכנון לשתות כמות מסוימת של אלכוהול, אבל מסיימים אותו לאחר צריכה גבוהה בהרבה ממה שתכננתם?

מענה של "כן" עבור שאלות אלו ועבור רבות אחרות יכולות לתת אבחנה ראשונית של התמכרות לטיפה המרה. בהתאם, דעו לכם שהתוצאות בעקבות שתיה מרובה ועקבית של אלכוהול יכולה להביא לכדי תוצאות פיזיות ונפשיות רבות. כמו מה למשל? אצל גברים, שתיה מופרזת יכולה להוביל לכשל בתפקוד המיני. שתיה מרובה של אלכוהול אצל נשים, למשל, הוכיחה עצמה כהרסנית גם כן, ובאה לידי ביטוי בעקרות ופגיעה בעובר, לצד בעיות הורמונליות שונות.

התמכרות לאלכוהול גמילה לשבירת דפוסי התמכרות

פיתוח תלות באלכוהול לא צריכה להוביל למעגל קסמים של הרס ואובדן; אתם בהחלט לא צריכים לחוש תסכול ובושה מהחיים שלכם. בעזרת תהליך הגמילה אותו מציע מרכז הגמילה רוח בכפר תוכלו להתמודד עם השדים שלכם, ולהתחיל לשקם את מה שניזוק.

טיפול בהתמכרות לאלכוהול

 

התמכרויות לאלכוהול

בעוד אלכוהול הינו חומר חוקי אשר מהווה חלק בלתי נפרד מטקסים חברתיים, דתיים ואירועים חגיגיים, הוא עלול להיות חומר ממכר ומסוכן מאוד אשר יכול לגרום להתמכרות פיזית ונפשית קשה. אם כך, טיפול בהתמכרות לאלכוהול כולל שני שלבים עיקריים. הגמילה הפיזית – הפסקת השתייה, וגמילה נפשית – מהתלות הנפשית ומציאת הדרכים הנכונות לעצור את הכמיהה לשתיית אלכוהול. רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת מתמקד בגישה הוליסטית המתמקדת בגוף, נפש ורוח ומאפשרת לכל אדם חוויה טיפולית מותאמת אישית.

טיפול בהתמכרות לאלכוהול – צעד ראשון לחיים חדשים

אלכוהול הוא חומר פסיכו – אקטיבי, כלומר, הוא סם לכל דבר ועלול לגרום להתמכרות. אלכוהול עלול לגרום לשינויים בתודעה ובהתנהגות. כמו כן, בעת שימוש מופרז ומתמשך עלולים להופיע גם תסמינים פיזיולוגיים כמו מחלות כבד או כליות, דימומים פנימיים, התדרדרות מוחית, הרעלת אלכוהול וכיו"ב. בנוסף קיימת גם פגיעה נפשית שעלולה להוביל לתאונות ואף ניסיונות לפגיעה עצמית או חלילה ניסיונות התאבדות.

המטרה של טיפול בהתמכרות לאלכוהול היא הפסקת השתייה באופן מוחלט והחזרה של המטופל לאורך חיים נורמטיבי. השלב הראשוני של גמילה מאלכוהול והפסקת השתייה באופן מוחלט דורש השגחה צמודה של רופא ואחות מסביב לשעון, זאת בשל הסיכונים הבריאותיים אשר עלולים להתרחש עקב הפסקת השתייה בצורה מוחלטת, הגמילה הפיזית מאלכוהול היא אחת הגמילות הקשות ביותר. לאחר שהגוף התנקה מהרעלים, ניתן יהיה להתחיל בגמילה הנפשית מהצורך והכמיהה לשתיית האלכוהול.

חשיבות ההתמדה בטיפול

חשוב לזכור כי טיפול בהתמכרות לאלכוהול לא עובד כמו הליך רפואי חד פעמי. הטיפול הינו תהליך ממושך אשר יש להתמיד בו. ישנו צורך בנחישות להתמיד בתהליך ומחויבות להיצמד לתוכנית הטיפול המותאמת אישית לאדם. גם לאחר שאדם נגמל מאלכוהול, חשוב לדעת כי ההתמכרות עלולה לחזור. על כן, אנו ברוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת, ממליצים על הישארות במסגרת של טיפול אישי או קבוצתי על מנת שלא ליפול לתהום האלכוהול בשנית.

להתנקות. להשתקם.
לבנות חיים חדשים
השאירו פרטים ונתחיל בדרך חדשה
מאמרים נוספים בנושא

תפריט

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו