התמכרות להימורים

התמכרות להימורים

הימורים נתפסים בעיני רבים כתחביב עבור שעות הפנאי: משחקי קלפים, משחקים במכונות, ואפילו הימור על הסוס המנצח שלך – מדובר במשחקים תמימים לכאורה עם חברים. התמכרות להימורים מצביעה על כך שמרבית האנשים אינם יודעים לבצע את ההבחנה בין משחקי חברה תמימים לבין אובדן שליטה חמור בדחפים. בהתאם, מרכזי גמילה רבים מציעים תכניות שיקום במהלכן המשתקמים לומדים להתמודד עם הדחפים הללו.

התמכרות להימורים: מאפייני המכורים

בבואנו לנסות לפצח את נושא ההתמכרות להימורים, מעניין, ראשית, לבחון מי האנשים המאבדים את מיטב כספם בהימורים. ראשית, חשוב לציין כי האנשים הנוהגים להמר חורגים מהסטריאוטיפ השייך להרגל חמור זה: במקרים רבים, מדובר באנשים אינטליגנטים בעלי רקורד מקצועי מרשים, כמו גם בעלי משפחות. במקביל לכך, ישנם בני נוער רבים המתפתים לשחק תמורת כסף בשל הריגוש – אך נשאבים לעולם ההימורים לאחר שהם צוברים חובות כספיים עצומים ומבקשים לכסות אתם. כיצד מזהים את הסימנים להתמכרות?

  1. ככל שמשחקים יותר, כך גם מאבדים סכומי כסף רבים יותר. כתוצאה מכך, וכדי לכסות את החובות, המכורים נאלצים לפנות לכל מי שרק מתאפשר בשביל הלוואות – מהמשפחה, מהבנק, ובמקרים רבים גם מהשוק האפור – עובדה המותירה אותם חשופים בפני איומים של גורמים מפוקפקים. גורמים אלו מהווים תמריץ נוסף לניסיון להחזיר חובות. מעגל הקסמים הזה מאפשר את המשך יצירת התלות בהתמכרות, מתוך אשליה שהחובות יצטמצמו בעתיד.
  2. בדומה להתמכרויות אחרות, גם בהתמכרות להימורים נוצרת עמידות בפני הריגוש שבמשחק: לאחר תקופה מסוימת של הימורים, תחושת הסיכון באקט של ההימור הולך ומתפוגג. בהתאם, המכור ממשיך להעלות את גובה הסכום בכל הימור והימור כדי להגביר את עוצמת המתח שבהימור.

להבין את המחלה – להיפרד מהאשליה

במקום לראות את המכורים להימורים כאל איום או גורם עברייני, חשוב להבין שהתמכרות להימורים היא בבסיסה מחלה; מחלה שלא מאפשרת שליטה בדחפים. פניה לתהליך גמילה תקנה למשתקמים ידע וכלים להתמודד עם האשליה שהמשחק או ההימור הבא יביאו לזכייה בסכום כסף ענק. במקביל, תהליך השיקום גם יעניק למשתקמים תחושת ביטחון וחמלה, לצד ניסיון לתקן את ההרס שנוצר בעקבות ההתמכרות. מעוניינים ליצור דפוסים בריאים יותר בחייכם? תהליך הטיפול במרכז הגמילה רוח בכפר היא השלב הראשון בתהליך ההחלמה.

 

טיפול בהתמכרות להימורים

בין אם מדובר במשחקים באינטרנט, או מכונות מזל בקזינו – הימורים הינה תופעה הולכת וגדלה בישראל. טיפול בהתמכרות להימורים מסייע לבני נוער ולמבוגרים כאחד להפסיק את הדחפים שלהם להמר באופן כפייתי. התמכרות זו היא, ללא ספק, בעלת השלכות הרסניות ואיננה משתייכת לחתך אוכלוסייה אחד, ובהתאם לכך, מרכזי גמילה רבים מציעים דרכי גמילה ושיקום מגוונים המותאמים באופן אישי לכל מטופל ומטופל.

טיפול בהתמכרות להימורים: הדרך הבטוחה להחלמה

ה-DSM, ספר אמריקאי הסוקר אבחנות נפשיות, מגדיר את ההתמכרות להימורים כהפרעה עם סממנים פתולוגיים, החולקת דמיון בתסמינים ובנסיבות ליצירת הדחפים הכפייתיים עם סוגי התמכרויות אחרים, כדוגמת אלכוהול וסמים. אמנם פעילות זו של הימור לכשעצמה איננה מוגדרת כמחלת נפש, אך בהחלט מדובר בדחף עצום לבצע את ההימור ובאופן כפייתי.

במרבית המקרים, חתך האוכלוסייה שמוצא נחמה מפוקפקת והרסנית בהימורים הם בוגרים בכללי, וגברים בפרט. ההסבר הניתן לכך הוא החיפוש אחר ריגושים כמו גם הרצון להשיג רווח כלכלי – ובמהירות. עם זאת, חשוב לדעת כי בני נוער מגלים, בשנים האחרונות, את הריגוש בהימורים; התמכרות שעונה על יצר הסקרנות שלהם כמו גם מסייעת להם במישור הכלכלי – וללא צורך לצאת מהבית. כלומר, מאז כניסת האינטרנט לחיינו, נדמה שחלק מפעילויות היום יום עברו לזירה מרכזית אחרת: האינטרנט, וזה כולל גם את עולם ההימורים. בני נוער יכולים לסגל לעצמם זהות אחרת כאשר הם מהמרים באינטרנט, ולשמור על אנונימיות, תוך שהם מתמכרים לריגוש שבחוויה ללא הבנה אמתית במשמעות הכסף שהם מבזבזים ובדפוסי ההתנהגות ההרסניים שהם מייצרים.

כדי להתמודד עם בעיית ההימורים, חשוב לפנות לטיפול מקצועי שיסייע לכם להתגבר על הרצון לחזור ולהמר שוב. הטיפול בהתמכרות להימורים הוא מגוון, וכולל, ראשית הערכה ואבחן רפואיים על מנת לברר את ההשלכות הפיזיות של דפוסי ההתמכרות על גופו של המטופל. לאחר מכן, וכאשר המטופל מסיים את תהליך הגמילה הפיזי, יש ביכולתם של טיפולים פרטניים וקבוצתיים כאחד לעזור למטופלים לדבר על הסיבות שהובילו אותם לכדי ההתמכרות, כמו גם לעורר מודעות כך שדפוסי ההתנהגות האלו לא יחזרו על עצמם.

להמר על החיים – בעזרת רוח בכפר

אנשים רבים שוגים וחושבים שההתמכרות להימורים נובעת מהרצון העיקש להרוויח כסף – אך זו איננה הסיבה המרכזית. אין ספק שאלמנט הריגוש הוא סיבה מרכזית למדי גם כן. עם זאת, ובכדי להתגבר על דפוסי פעולה הרסניים אלו, יש ליצור קשר במהרה עם רוח בכפר.

 

התמכרות להימורים טיפול

התמכרויות הן, ללא ספק, ביטוי למתחים פיזיים ונפשיים: בין אם מדובר בריבוי משימות בעבודה או טיפול באבא חולה, חיי היום יום יכולים להוביל אנשים לתחושה של מעמסה וקושי. אחת ההתמכרויות הנפוצות בעולם היא יצירת תלות בהימורים, ותחושת הריגוש שהיא מעלה בשגרה האפורה והמתישה בהחלט מהווה השלב הראשון בהתדרדרות מטה. התמכרות להימורים טיפול – בין אם בהיבט הפיזיולוגי או הנפשי – יהפוך כל תלות חמורה לסיפור של שיקום והצלחה.

טיפול למכורים להימורים – מתגברים על הבושה

מרבית ההתמכרויות אינן נוצרות סתם כך, אלא נוצרות כתוצאה מתהליכים רגשיים או אחרים. ההתמכרות להימורים, בדומה להתמכרויות לחומרים או לפעולות אחרים, נוצרת כתוצאה מחיפוש אחר ריגושים – וההנאה מאובדן השליטה שהיא מביאה, לצד נטיות ביולוגיות, חברתיות ואישיות. ההתמכרות להימורים גורמת, מעבר לחוסר השליטה בחיים האישיים, גם לאובדן כספים נרחב.

לצד ההימורים עצמם, עולה תחושה חזקה של אשמה: המכור מרגיש רע על כך שהוא ממשיך ומבצע את פעולת ההימור, במיוחד בשל העובדה שהיא באה על חשבון היבטים אחרים בחייו. בין אם מדובר בבת זוג, בילדים, בהורים או בעבודה – המכור זונח את האלמנטים הללו לטובת ההימורים, מכיר בהרס הקשרים האלו אך ממשיך להמר כדי לכפר על תחושת האשמה. מדובר במעגל קסמים הרסני ללא ספק.

לא רק תחושת אשמה מלווה את המהמר, אלא גם בדידות רבה. תחושה זו נובעת בעיקר מהאשליה כי אף אחד לא מסוגל להבין את המצב הנפשי אליו נקלע המהמר. כאמור, פעולת ההימור הכפייתית נקלעת למחזוריות שמקורה בבריחה וברצון לחפש אחר ריגושים במקומות אחרים. במקביל, ההתמכרות להימורים היא פעולה שמקצינה את תחושת הבדידות, כך שהמהמר טועה לחשוב שאין אף אחד בחייו שיכול להבין אותו – פרט שמפתח את מעגל ההתמכרות.

הטיפול במהמר כפייתי, כולל, בראש ובראשונה, את הרחקתו מעולם ההימורים הרווי בפיתויים, כמו גם מהאנשים שהימרו לצדו. השלב הבא כולל הפסקה מלאה של ההימורים, לצד טיפולים רגשיים – קבוצתיים או פרטניים, במהלכם המשתקם לומד להתמודד עם הרצון לברוח מההתמודדויות השונות.

להתמודד עם הרגשות – ולהמר על חיים חדשים

הרצון להמר חוצה את הקו בין ההרגל לשחק אחת לכמה זמן, והופך לדחף כפייתי להמר – עד לתחושת אובדן שליטה. ככל שחולף הזמן, כך גם גובר הרצון לריגוש שמביאה עמה ההשתתפות בהימורים. שיטות הטיפול אותן מציע מרכז הגמילה רוח בכפר הוא מגוון, וכולל פגישות פרטניות קבועות במהלך תהליך הגמילה, כמו גם טיפול קבוצתי ואף התערבות קהילתית.

אמנם, זה יכול להתחיל (ולהסתיים) במשחק בלק ג'ק תמים ברשת או בהימור ספורטיבי מינורי וזניח, אבל קל מאד לגלוש משם, לכיוון הפנטזיה על ההתעשרות הפתאומית שמחכה לכם בהימור הבא, ועל כל המיליונים שתוכלו לחלק לחברים. חלומות על התעשרות פתאומית מבלי צורך להשקיע מאמץ או לעבוד, סביר להניח שיש לכולנו, אבל, אצל מרביתנו, ההיגיון המתמטי גובר על החלומות באספמיא, אנחנו מבינים ש"טוב מטבע אחד ביד, מאשר שניים ברולטה", ולכן, התמכרות להימורים אינה רווחת בציבור, וזאת, למרות שלכאורה יש לה את כל הנתונים ה"נכונים" לכך. למענה מקצועי בתחום, צרו קשר עם רוח בכפר.

בעוד שמכורים אחרים, לרוב, מצטיירים אסוציאטיבית, בעינינו, כעונים על סטריאוטיפים מסוימים ולא מחמיאים במיוחד, התמכרות להימורים אינה, בהכרח, עונה על סטריאוטיפים אלה. במרבית המקרים, התמכרות להימורים היא נחלתם של אנשים ברמת אינטליגנציה ממוצעת ומעלה, שרובם אפילו נחשבים כבעלי הישגים מקצועיים יוצאי דופן. מרביתם מתפקדים כאנשי משפחה מסורים (לפחות כפי שנראה מהחוץ), והם עשויים להקרין סמכותיות והתנהגות, שעל פני השטח, נראית כאחראית. מרבית המהמרים מבוססים פיננסית (לפחות בתחילת דרכם בהימורים), והם רגילים לתפקד במצבי לחץ כשהכוח והשליטה מצויים בידיהם. למרות שהם נוטים להיות, לעיתים, בעלי פתיל קצר, בשאר הזמן, כאמור, הם מקרינים שלווה בוטחת וסמכותית.

אז, למה, בעצם, מכורים המכורים להימורים? מרבית המהמרים הללו חוו בשלב מסוים זכייה משמעותית. אירוע מסוג כזה, מלווה, פיזית, בתחושות הדומות לתחושת ה"היי" אותה חווים המכורים לחומרים שונים. הדופמין שהשתחרר במוחם גרם לריגוש, והכמיהה לשחזור חוויה זו, בצד ההתמכרות לתחושת האדרנלין בדם, מושכות את המהמרים לנסות לשחזר את החוויה שוב ושוב.

התמכרות להימורים יוצרת רושם מטעה, שהרי, מפעל הפיס מציע זאת לציבור בצורה גלויה. והממשלה, הגיונית, הרי, לא הייתה מאשרת להציע משהו שעלול לגרום לנו להתמכרות, נכון? ובכן, כאן, בדיוק כמו האלכוהול הזמין או התרופות הממכרות, עלינו לקחת אחריות לחיינו ולעתידנו! לנו, אנשי המקצוע של מרכז רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת, ניסיון רב בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

הסברה הרווחת בציבור גורסת כי התנהגויות התמכרותיות קלות יותר לטיפול ולגמילה מהתמכרות לחומרים כדוגמת סמים, משככי כאבים, אלכוהול וכד'. אמנם, ניתן להבין את מקורה של סברה שגויה זו, מכיוון שבהתנהגויות התמכרותיות "נחסך" מהנגמלים הצורך בשלב הגמילה וההתנקות הפיזית מהחומר שאליו הם מכורים, אולם, עיקר תהליך הגמילה, האספקטים הנפשיים והרגשיים העומדים בפני העוברים טיפול בהתמכרות להימורים, למשל, קשים לא פחות, ולפעמים, אפילו יותר, משל אלה העוברים גמילה מחומר כימי מוחשי. למענה מקצועי, צרו קשר עם רוח בכפר.

במרבית המקרים, השלב הראשון בכיוון הגמילה, הוא היכולת להודות בכך שקיימת בעיה. טיפול בהתמכרות להימורים, לדוגמה, יתחיל בכך שהמהמר המכור (או מישהו מהאנשים הקרובים אליו) יקום ויאמר – מה שקרה כאן הוא לא תקין! העניין הוא, שהתנהגויות התמכרותיות קשות לאיתור, בעיקר, בגלל שבמינון הנמוך יותר ובתדירות הנמוכה יותר, כולנו עוסקים בהן. כך ששופינג, גלישה באינטרנט, משחקי רשת, הימורים ואפילו סקס, עשויים להיראות לנו לגמרי "בשליטה" שלנו, כשלמעשה, עברנו את גבול המינונים הדק בין רמת העיסוק הנורמטיבית המקובלת לבין ההגדרה כהתמכרות. נכון, יש לא מעט מבחנים ברשת שמאפשרים לנו "לאבחן" בעצמנו האם אנחנו מכורים ל-X או לY-, אבל אנחנו יודעים שכולנו משקרים לעצמנו די הרבה, במיוחד בנושאים שעלולים לגרום לנו לא להצטייר "טוב" בעיני עצמנו. לכן, פניה לקבלת טיפול בהתמכרות להימורים תמיד תהיה מלווה, לפחות בתחילתה, בהדחק ובהכחשת המצב, לא רק מול המטפל או הסביבה, אלא גם המהמר המכור מול עצמו. וכאמור, השלב הראשון בדרך להחלמה, הוא ההודאה שיש בעיה.

עקרונית, ניתן, מעשית – בעייתי מאד, מהסיבות שאותן ציינו קודם. לכן, אם חשוב לכם שאדם שאתם אוהבים יקבל טיפול בהתמכרות להימורים אנחנו ממליצים על פניה למרכז גמילה מקצועי ומנוסה, והתייעצות מקדימה בנוגע לאופציות העומדות בפניכם. יתכן שהאינסטינקט שלכם אומר לכם להפעיל מניפולציות, לבכות, לאיים, או לתחמן את המהמר לגשת לקבל טיפול, אולם, במרבית המקרים, התייעצות עם איש המקצוע המתאים, תפתח בפניכם אפשרויות שכנוע חדשות, יעילות בהרבה יותר!

נסתכן ונצהיר, כי אין במדינת ישראל (ודי בטוח שגם בעולם כולו, אבל לא נהמר על כך) ולו אדם בוגר אחד שמימיו לא הימר. חלק גדול מהאנשים, מהמרים לפחות פעם – ההימור יכול להיות נוגע למשחק הכדורסל הבא, למשחק הכדורגל, לתוצאות האירוויזיון, או, אפילו סביב תוצאות הבחירות. רבים התנסו בקניית כרטיסי הגרלה, בחוויית הביקור האקראי בקזינו בחו"ל או במשחקי קלפים ידידותיים בין חברים (על גפרורים, בייגל'ה או עשרות אגורות). למעשה, אם ננסה להגדיר את העניין בצורה מדויקת, כל התערבות ידידותית שלכם עם קולגה במשרד שתוצאתה תקבע מי ירוקן את הפח המשרדי היום, עשויה להיות מוגדרת כ"הימור". כך ש"הימור" עשוי להיות כל סוג נטילת סיכונים לטובת רווח כלשהו. רווח זה עשוי להיות מוחשי או להסתכם בתחושת ניצחון של הזוכה בהתערבות / בהימור. למענה מקצועי בתחום התמכרות להימורים טיפול פנו אל רוח בכפר.

אנשים שונים מונעים על ידי מוטיבציות שונות לכניסה להימורים. המוטיבציות הללו מקורן בתרבות, בגיל ובמין המהמר/ת. בין השורה הארוכה של הסיבות והמניעים להימורים, ניתן למצוא את הצורך בשליטה, תחושות גאווה וסיפוק, הרצון להרוויח כסף ללא השקעת מאמץ רב מידי, התייחסות להימור כאל סוג של בילוי, צורך להמר על מנת לכסות באמצעות הרווחים את ההפסדים מההימורים הקודמים ועוד כהנה וכהנה סיבות, שחלקן עשויות להיות אובייקטיביות, מובנות ואף מעוררות הזדהות כמעט אצל כולנו, ואילו אחרות הן סובייקטיביות וספציפיות למהמר עצמו. הסיבה שאנחנו עוסקים כאן כרגע בסיבות האפשריות שמאחורי הרצון להמר, היא, כאשר אנחנו מדברים על התמכרות להימורים טיפול מקצועי, בראש ובראשונה, יתמקד בסיבות שהביאו את האדם להמר, ורק לאחר שהללו תאובחנה ותטופלנה, ניתן יהיה, על בסיס זה, לסייע למהמר הנגמל לבנות את חייו מחדש.

על אף שבכל גמילה מכל התמכרות לסיבה שמאחורי ההתמכרות יש תפקיד חשוב, כאשר אנחנו עוסקים בהתנהגויות התמכרותיות, כדוגמת התמכרות להימורים טיפול מקצועי יעיל יתחיל, בראש ובראשונה בשאלת השאלות – מהו הגורם לכך שהאדם המסוים הזה בחר לפנות להימורים? רק לאחר, שבאמצעות טיפול פרטני וקבוצתי, מתקבלת התשובה האמיתית לשאלה זו, מסוגל המטופל להתחיל, באמת ובתמים, את דרכו לחיים חדשים ובריאים יותר! לליווי וטיפול מקצועי, צרו קשר עם רוח בכפר.

שאלות תשובות

שלא כמו התמכרויות אחרות, ההתמכרות להימורים מתחילה ממקום של משחק ופנאי אולם מבלי שליטה ותשומת לב אדם עשוי להיגרר אל תוך מעגל קסמים של חובות והלוואות. כאשר מצד אחד עומד הריגוש והאשליה בזכייה מצד שני הפסדים שיובילו לחובות ואף לבושה שתגרום לו לשקר לקרוביו על המחלה.

ראשית חשוב לאבחן את המניעים והסיבות שהובילו את המכור להמר ולאחר מכן לבנות תוכנית טיפול ושיקום מתאימה עבורו. הטיפול עשוי להתבצע הן באמצעות טיפול קבוצתי והן באמצעות טיפול אישי פרטני.

אין לזלזל בהתמכרות להימורים ויש להתייחס אליה בכובד ראש כמו התמכרות לסמים או אלכוהול. חשוב לעבור את תהליך הגמילה בסיוע וליווי של אנשי מקצוע מומחים בתחום הטיפול שיידעו להדריך ולכוון את המטופלים בצורה הטובה ביותר לעבר דרך חיים חדשה ובריאה.

להתנקות. להשתקם.
לבנות חיים חדשים
השאירו פרטים ונתחיל בדרך חדשה
מאמרים נוספים בנושא

תפריט

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו