Facebook Whatsapp Youtube

התמכרות לסמים

התמכרות לסמים נובעת משימוש קבוע בחומרים פסיכו-אקטיביים, ויוצרת תלות חמורה; תלות המביאה לכדי השלכות נוראות על המכור ועל סביבתו הקרובה. עבור אנשים רבים, ההחלטה הראשונית להשתמש בסמים היא רצונית, אך הופכת במהרה לכפייתית בשל השפעתם של הסמים על מערכת העצבים של המוח. שינויים אלו במערכת העצבים יוצרים שינויים ביכולת השליטה העצמית של האדם, ובחוסן שלו אל מול הפיתויים שהסמים מציגים. בין אם מדובר בסמים קלים או קשים, ובין מדובר בבני נוער או בוגרים שיצרו תלות בחומרים אלו – התמכרות דורשת התערבות.

התמכרות לסמים: הבחנה בין סמים קלים לקשים

התמכרות היא, למעשה, חזרה כפייתית על שימוש בחומרים ממכרים או על פעולה מסוימת והרסנית – ובכך, מבטאת חוסר שליטה על הדחפים הפיזיולוגיים. פרמטרים נוספים המגדירים התמכרות לאו דווקא כהרגל מגונה, אלא הרבה מעבר לכך, כוללים עמידות בפני החומר המובילה לשימוש נרחב יותר בסמים, ואף תגובות פיזיות ונפשיות קשות.

בכל הנוגע לסמים ולצריכתם, ישנה הבחנה בין סמים קלים לקשים, המתחילה בחלוקה לחומרים בהתאם לחומרת התלות שהם יוצרים: סמים קלים, למשל, מתייחסים לנגזרות החומרים המיוצרים מצמח הקנביס, כאשר סמים קשים כוללים חומרים ממריצים, סמי הזיות ומשככי כאבים. הבחנה זו נובעת, בראש ובראשונה, מהסברה כי ניתן לשמור על רמת תפקוד סבירה לאחר שימוש סמים קלים, לצד קצב מהירות ההתמכרות לחומרים אלו, קצב הנחשב לאיטי באופן יחסי בהשוואה למהירות ההתמכרות לסמים קשים. עם זאת, ולצד השמנים והתרופות שניתן ליצור מזרעיו של הקנביס, חשוב להדגיש כי בין אם מדובר במריחואנה או בחשיש, חומרים אלו עדיין מחזיקים בהשפעה ממכרת הפועלת ישירות על מערכת העצבים במוח. בהתאם לכך, יש ביכולתם ליצור תלות אצל המשתמשים.

במקביל, חשוב לציין שבכל הנוגע לחוקיות השימוש בסמים בישראל – אזרחיה אינם רשאים לסחור, למכור ולהשתמש גם בסמים קלים וגם בסמים קשים. אמנם התומכים בלגליזציה של סמים קלים טוענים שההשפעות השימוש בחומרים אלו אינם משמעותיים, צריכה מתמשכת שלהם מביאה, בהמשך, לכדי יצירת דפוסי התנהגות של מכורים לכל דבר. לכן, אין לזלזל גם בתוצאות הלוואי העולות משימוש בסמים קלים.

מרכז גמילה רוח בכפר – צעד ראשון להחלמה

בין אם מדובר בשימוש בסמים קלים או קשים – אין לזלזל בהשלכות החמורות הנובעות משימוש קבוע בהם. תהליך הגמילה, בהתאם, דורש הרבה סבלנות לצד התמודדות עם תסמיני הגמילה הפיזיים והרגשיים. יצירת קשר עם מרכז הגמילה רוח בכפר מבטיחה תהליך גמילה עם ראייה רב-מערכתית ומקצועית.

טיפול בהתמכרות לסמים

 

טיפול בהתמכרות לסמים

טיפול בהתמכרות לסמים מסייע למכורים לשבור את הדפוסים ההרסניים שלהם, ולהפסיק את התלות בחומרים אסורים אלו. בין אם מדובר בהתמכרות לסמים קלים או קשים, ההתמכרות אליהם נוצרת כתוצאה מדחפים פיזיולוגיים לשוב ולהשתמש בהם – ובכמויות גדולות, על מנת להשיב את התחושה של האופוריה; תחושה שמעניקה אשליה של שליטה – אך מביאה להרס. בהתאם, מרכז הגמילה רוח בכפר מציע סוגים שונים של טיפולים שיסייעו לכם לשקם את חייכם ולהשיב אותם למסלולם.

טיפול בהתמכרות לסמים – מה צריך לדעת?

 • התמכרות לסמים – קלים או קשים – הינה מחלה לכל דבר. בהתאם, רצוי לטפל בה תוך ליווי של אנשי מקצוע. לפני שאתם מחליטים כיצד והיכן להיגמל מסמים, רצוי להתעמק בהבדל הקיים בין סמים קלים לקשים, כמו גם דרכי הטיפול העומדות בפני המכור.
 • ההבדל בין סמים קלים לקשים – בכל הנוגע לסמים, במדינות רבות ישנה חלוקה ברורה בין סמים קלים לקשים: סמים קלים מתייחסים, בדרך כלל, לחומרים המופקים מצמח הקנביס. בין אם אתם צורכים מריחואנה או חשיש, חשוב להדגיש כי ההתמכרות לחומרים אלו היא מהירה, ובמקרים רבים הדרך מהם לצריכתם של סמים קשים היא קצרה. כאשר דנים בסמים קשים, הכוונה היא לחומרים פסיכואקטיביים, הכוללים סמים מדכאים, מעוררים ואף משככי כאבים. סמים אלו משפיעים ישירות על הקולטנים הנמצאים במערכת העצבים, וככל שהשימוש בחומרים האלו הוא קבוע וגבוה – כך הצורך בשימוש בהם הופך לכפייתי וחסר שליטה.
 • דרכים שונות לטיפול בהתמכרות לסמים – משום שההתמכרות לסמים הולכת וגוברת, ואף יוצרת תלות אצל המכור – כך הקושי להפסיק הוא קשה ביותר. לכן, אסור לנסות ולהפסיק את השימוש בסמים בבת אחת, אלא באופן מדורג. תהליך גמילה זו פועל במספר מישורים:
  • המישור הפיזי – אם מדובר במסגרת ממשלתית או פרטית, ניתן במהלך שלב זה להיכנס לטיפול באשפוזית, כלומר מסגרת בו המכור שוהה במתחם סגור עד לסיום תהליך הגמילה הפיזית של הסם.
  • המישור הנפשי – לאחר שהגוף מתנקה מכלל סימני הסמים בגוף, המטופלים יעברו תהליך שיקום המעניק כלים להתמודדות עם החיים היום יומיים. תהליך זה יכלול טיפול פרטני, קבוצתי, ואף משפחתי. ישנה אפשרות להגיע לטיפולים אלו במסגרת סגורה או פתוחה.

מטפלים בהתמכרות לסמים ולא מרימים ידיים!

אנשים רבים המתמכרים לסמים מרגישים תסכול ובושה מעצם קיומה של ההתמכרות. עם זאת, ובשל אפשרויות הטיפול הרבות – אין צורך להרגיש בושה, אלא לצעוד לעבר הפתרון שיחזיר לכם חזרה את חייכם. עם הצוות של רוח בכפר זה אפשרי!

טיפול בהתמכרויות לסמים

 

טיפול בהתמכרויות לסמים

התמכרות לסמים מערבת פגיעה פיזית ונפשית קיצונית במכור עצמו. לעיתים קרובות נוכל לשים לב כי ההתמכרות מלווה בהתנהגות אחרת שיכולה לסכן גם את הסביבה של האדם המכור. טיפול בהתמכרויות לסמים אם כך, חייב להתבצע במספר רבדים על מנת למנוע חזרה אל הסם והתדרדרות של הבריאות הנפשית והפיזית של המטופל. במסגרת הטיפולית של רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת, אנו מאמינים כי עבודה טיפולית המתמקדת בגוף, רוח ונפש מאפשרת לכל אדם חוויה טיפולית הוליסטית.

טיפול בהתמכרויות לסמים – הגישה המשולבת

כיוון שהתמכרות לסמים היא מחלה מורכבת מאוד ובבסיסה פסיכולוגית, הרי שאין טיפול בהתמכרויות לסמים אשר מתעסק אך ורק בביטול התסמינים אשר מופיעים בעת הגמילה. ישנו צורך בטיפול משולב אשר שם דגש על כל ההיבטים של האדם בכדי לסייע לו להתגבר על ההתמכרות.

 • בשלב הראשון של הגמילה, יש צורך להפסיק את השימוש בסם, זוהי הגמילה הפיזית.
 • השלב השני יתייחס לרבדים עמוקים יותר של עולם הרגש ודפוסי החשיבה של המטופל. הכרתם ושיפורם בעת שהוא מתמודד עם המציאות היום יומית כשהוא נקי מסמים.
 • השלב השלישי של הטיפול בהתמכרות מתמקד בשיקום תחומי החיים השונים – תיקון מערכות יחסים, שיקום תעסוקתי וחברתי וכיו"ב.

הטיפולים מורכבים מעזרה תרופתית לתסמיני הגמילה הפיזיולוגיים בעת הגמילה הפיזית, מפגשים אישיים, דינאמיקה קבוצתית ועוד. טיפול המשלב אמצעים שונים במהלכו, סביר כי יעזור בצורה טובה יותר למטופל להתגבר על ההתמכרות שלו ולשאוף להרגיש טוב יותר.

המשפחה כחלק מתהליך הטיפול בהתמכרות לסמים

מכורים לסמים מוצאים את עצמם לעיתים רבות מתרחקים לחלוטין ממשפחתם. לעיתים המקרה הוא הפוך והמשפחה בוחרת לנדות את המכור עקב הפיכתו לנטל כבד בעוד הם לא מוצאים את הדרך המתאימה לתמוך בו ולסייע לתהליך הגמילה שלו. חלק מהטיפול במקומות רבים אשר מתבצע בצורה מקצועית, יבחר לשלב את בני המשפחה בשלבי התהליך בתזמון שיסייע לתהליך הגמילה. רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת יכול להעניק לכם את השירות האיכותי והאקסקלוסיבי ביותר שיעזור בתהליך הגמילה מההתמכרות.

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

  התמכרות לסמים קלים וקשים וחשיבות הטיפול המקצועי לה

  התמכרות לסמים נחשבת אולי להתמכרות המתוקשרת ביותר, וזאת בעיקר מכיוון שאנחנו חשופים לה בפרסומים השונים – בעיקר אלה הנוגעים להתמכרויות של סלבס. אבל, בפועל, אין בה שום דבר זוהר או נחשק, למרות הניסיון של המדיות לתאר אותה בצבעים ורודים. ההתמכרות לסם, היא תוצאה של תלות בסם או בתרופה, בין אם הם חוקיים או לאו. המכור אינו מצליח לשלוט ברצונו ליטול את הסם המדובר, וחש רצון לצרוך אותו, למרות מודעותו לנזקים הנגרמים לו ולסביבתו בשל התלות. לרוב, התמכרות לסם אינה מאפשרת גמילה עצמית מוצלחת ויציבה לאורך זמן, והמכור יזדקק למסגרת מקצועית לצורך ביצוע גמילה מסודרת. למענה מקצועי, פנו אל רוח בכפר.

   

  התמכרות לסמים קשים וקלים – הנתונים

  לא משנה מה המספרים אומרים, כי, בפועל, נתוני האמת על התמכרות לסמים הרבה יותר גבוהים מהנתונים הידועים או המפורסמים, וזאת, בשל סיבה פרוזאית – חלק גדול מהמכורים אינם פונים, מסיבות שונות, לקבלת עזרה מסודרת, ולכן, נתוניהם אינם נכללים בשום סטטיסטיקה.

  חשוב לדעת גם כי התמכרות לסמים היא עניין כרוני, וגם מי שנגמל, לכאורה, בצורה מוצלחת וסופית, יידרש להיות מחויב לאחר מכן להליך תמיכה ממושך שעיקרו שיקום פסיכו־סוציאלי. את התמיכה לנגמלים, מספקות מסגרות התמיכה הייעודיות לנגמלים ותפקידן העיקרי הוא שילוב הנגמל מחדש במסגרות ובסביבות שנפגעו בעת שהיה מכור ובמניעת חזרתו לשימוש בסמים.

  ההתמכרות לסמים פוגעת במכור ובסביבתו בכל הרבדים

  התמכרות לסמים משפיעה על המכור ועל סביבתו באופנים שונים:

  בעיות פיזיות ו / או בעיות רפואיות שונות – הסכנות כאן הן רבות, מפגיעה קשה בלב, דרך פגיעות נוירולוגיות שונות ועד לעלייה בסיכונים למחלות מדבקות כאיידס, וסוגי ההפטיטיס השונים).

  סיבוכים פסיכו־סוציאליים – פגיעה במעגל המשפחתי הקרוב (גירושין ובעיות משפחתיות), פגיעה במקור התעסוקה, הסתבכות עם החוק ועם השוק האפור וכן הלאה.

   

  מתמודדים עם ההתמכרות לסמים שלכם או של אדם קרוב לכם? אנחנו, אנשי מרכז רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת מציעים לכם אוזן קשבת וגישה טיפולית הוליסטית, תוך שילוב פסיכותרפיה וטיפולים מתקדמים נוספים, ומתן התייחסות לצרכיו האישיים והטיפוליים של כל אחד מהמטופלים במרכז.

  טיפול בהתמכרויות לסמים – איך זה עובד?

  לעיתים, קל לטעות ולחשוב כי טיפול בהתמכרויות לסמים יכול להיעשות בבית, או בכוחות עצמכם. אתם לא אשמים. הפער, בין המציאות רוויית האתגרים של הטיפול בהתמכרויות לסמים ובין הרושם המוטעה שנוצר בליבכם, מקורו במידה רבה בגלוריפיקציה ובתדמית הקלילה שמעניקים כיום אמצעי התקשורת לסמים. ברור, שכשמדברים על לגליזציה כוללת, קל מאד לשגות ולחשוב, שאם משחררים את הקנאביס לשימוש של כולם, כנראה, מישהו שם למעלה בדק, חקר ואף וידא, שלשימוש בקנאביס אין השפעות התמכרותיות ושהוא בטוח. עם זאת, בואו רק נגדיר את זה ככה – מפעל הפיס מקדם הימורים, ואלכוהול, משככי כאבים ותרופות מרשם – אין לאף אחד בעיה להשיג, אז בואו לא נבנה על זה שמישהו שם באמת הקדיש מחשבה לנושא. למענה מקצועי בנושא, פנו אל רוח בכפר.

   

  טיפול בהתמכרויות לסמים – התמכרות לקנאביס אף היא התמכרות לכל דבר

  חשוב להדגיש, כי אין התמכרות זניחה או קלה לגמילה. כל התמכרות, לחומר או להתנהגות, כבודה במקומה מונח, ויש להתייחס לגמילה ממנה בכובד ראש וברצינות הראויה, אם רוצים שהיא אכן תצליח. טיפול בהתמכרויות לסמים אמנם נחשב למסובך יותר מטיפול בהתנהגויות התמכרותיות, בעיקר מאחר והוא כולל התנקות פיזית של גופו של המכור מהחומר המזיק, אבל גם כאן, האתגר העיקרי עשוי להתגלות בטיפול הרגלים הפסולים ובסיבות הנפשיות שהביאו את המכור להשתמש בסם מלכתחילה. כמו כן, חשוב לומר, כי טיפול בהתמכרויות לסמים חייב להיעשות במסגרות מסודרות של מרכזי גמילה (רצוי פרטיים) על מנת להבטיח את הצלחתם ואת יכולתו של הנגמל לעמוד בדרכו החדשה לאורך זמן וללא מעידות, אפילו בעיתות משבר.

  מכורים לסמים?

  אדם יקר לכם מתמודד עם התמכרות לסם זה או אחר? רצוי שתדעו, כי טיפול בהתמכרויות לסמים אינו תהליך קל, ובמרבית המקרים, כאשר הוא אינו מתנהל במסגרת של מרכז גמילה מנוסה ומהימן, הסיכויים להצלחתו קטנים והסיכון להתדרדר בחזרה למצב הקודם הוא גדול. לכן, אם החלטתם, במזל טוב, לבחור לחזור לחיים בריאים ויציבים יותר, מומלץ לכם לבחור בקפידה את ה"פרטנר" המקצועי שיילווה אתכם בדרככם החדשה. לקבלת הטיפול הדרוש, צרו קשר עם רוח בכפר.

  חשיבות הטיפול בהתמכרות לסמים

  ההתמכרות לאלכוהול והתמכרות לסמים נחשבות לשתיים מההתמכרויות הקשות ביותר שמכירים אנשי המקצוע העוסקים בגמילה מהתמכרויות. הן, מאחר והן כוללות פגיעה פיזית ונפשית במכור, והן, מאחר ובמקרים רבים, הפגיעה אינה מסתיימת רק במכור עצמו, אלא מתרחבת להתנהגויות שמסכנות את האנשים שבסביבתו הקרובה והרחוקה – נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, אלימות, שימוש בהתנהגות עבריינית כדי לממן את קניית הסם וכד'. מאחר וההתמכרות לסמים מערבת את התלות הפיזית של המכור בחומר, טיפול בהתמכרות לסמים יתחיל, קודם כל, בהפחתת השימוש בסם. כאמצעי להתמודדות עם תסמיני הגמילה המכאיבים והמסוכנים, מציעים מרכזי הגמילה אמצעים שונים, כולל מתן תרופות שמהוות חלופה זמנית לסם. למענה מקצוע י בתחום, פנו אל רוח בכפר.

  טיפול בהתמכרות לסמים – אבל איך זה קרה דווקא לי?

  ההתמכרות לסמים אינה נובעת אך ורק מהתלות הפיזית של המכור בסם, אלא אף כוללת דפוסי התנהגות שונים שהשתרשו באדם המכור (לדוגמה, כאלה המעשנים ג'וינט כדי להירגע מיום עבודה עמוס במיוחד). בהתאם לכך, הגמילה הפיזית, לכשעצמה, אינה מספקת את הפתרון המושלם לגמילה, ולכן, טיפול בהתמכרות לסמים יכלול השתתפות הנגמל בפעילות אישית ו / או קבוצתית, שבמסגרתה ילמד הנגמל לזהות את הטריגרים הגורמים לו לשימוש בסם, יקבל כלים שיסייעו לו לשלוט בדחף, ואף ילמד דפוסי התנהגות חלופיים לשימוש. נוסף על ההתייחסות לטריגרים, בשלב זה, גם מוקדשת תשומת לב לאבחון ולטיפול בגורמים הנסתרים שהביאו, מלכתחילה, לפנייתו של האדם לשימוש בסם. לדוגמה, מכורים רבים מגיעים לשימוש בסמים בשל מצוקה נפשית (דיכאון, חרדה וכן הלאה) והם יתקשו להיגמל מהם, כל עוד התחושות הללו תהיינה מתחת לפני השטח ולא תטופלנה ותוכחדנה לגמרי.

  כיצד משמרים את הגמילה לאורך זמן?

  אספקט משמעותי בבחינת הצלחת טיפול בהתמכרות לסמים הוא יכולתו של הנגמל הטרי לשמר את הימנעותו מהסם לאורך הזמן. במרבית המקרים, תלויה יכולת זו בשילובו המחודש של המכור במסגרת המשפחתית, הקהילתית או התעסוקתית. לפיכך, טיפול בהתמכרות לסמים כולל את הקניית המיומנויות החסרות לנגמל בתחומים החברתי והתעסוקתי, סיוע בהשתלבותו המחודשת במעגל התעסוקתי, ואפילו טיפול זוגי / משפחתי שיסייע לנגמל בשיקום מחודש של היחסים שנפגמו בשל התמכרותו. לקבלת סיוע וליווי מתאים, צרו קשר עם רוח בכפר.

   

  שאלות תשובות

  למה לפנות לגורם מקצועי לטיפול בהתמכרות לסמים?

  חשוב שתהליך גמילה וטיפול בהתמכרויות לסמים יבוצע באופן הדרגתי ומחושב ולכן מומלץ לפנות לגורמים מקצועיים מומחים בתחום שיידעו לספק את תוכנית הטיפול המתאימה למכור תוך ליווי ותמיכה בהתמודדות לאורך כל התהליך.

  איך מגיעים אלינו?

  מרכז רוח בכפר ממוקם בכפר סבא. ניתן ליצור איתנו קשר לפגישת ייעוץ בטלפון מספר 0502704333 או לשלוח אלינו אימייל aviakaufman@gmail.com

  האם שימוש של פעם בשבוע יכול לגרום להתמכרות?

  ההתמכרות היא תוצר של שימוש ממושך ורציף. גם אם צורכים סמים פעם בשבוע השימוש המזדמן עלול להפוך לשימוש רציף ומשם להתגלגל הלאה ולהפוך להתמכרות לסם.

  מה תפקיד הטיפול והשיקום במרכז טיפולי?

  תהליך הגמילה במרכז טיפולי לא נגמר ברגע שהמכור מפסיק לצרוך את הסם, אלא הוא ממשיך בניסיון לבחון מהו המקום ממנו נבע הצורך שבצריכת הסמים. מרכז טיפולי מקצועי יסייע למכור ללמוד להתמודד מול הגורם שבגללו התחיל לצרוך ולהבין כי הסמים הם לא הפיתרון. כמו כן החשיבות של התמדה ומניעה של החזרה לשימוש.

  קידום אתרים בגוגל