טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

בין אם מדובר בהתמכרות לסמים, למשככי כאבים או לאלכוהול – יש לסייע למכורים לחזור למסלול חיים תקין ובריא. טיפול בהתמכרות הוא תהליך שיקום מדורג המורכב ממספר שלבים עיקריים: השלב הפיזי והשלב הרגשי, לצד הליווי לחיים מחוץ לתנאי האשפוז המלא או היומי. כדי לסייע לכם או ליקירכם לשבור את דפוסי ההתמכרות ההרסניים שנוצרו, על הצוות המטפל במרכזי הגמילה לכלול רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומדריכים מנוסים ומכילים אשר יוכלו לבצע אבחון מדויק של המכור – כדי להכין עבורו תכנית שיקום מדויקת ומוצלחת.

טיפול בהתמכרות: פתרון מורכב והדרגתי

בין אם מדובר בהתמכרויות לחומרים ממכרים כמו סמים, אלכוהול או תרופות מרשם, ובין אם מדובר בהתמכרות התנהגותית כמו התמכרות להימורים, הם מהווים דפוסים הרסניים שהתוצאות שלהן הרסניות לא פחות – על חיי המכור עצמו ועל הסביבה הקרובה לו.

מרכזי הגמילה מציעים תכניות הטיפול רבות ומגוונות, והן באות לענות באופן ראוי ומלא על סוגי ההתמכרויות הקיימות כיום. תכניות אלו, ראשית, מאבחנות את המצב הרפואי והנפשי של המטופל, כמו גם מאבחנות את הגורמים אשר הביאו ליצירתה של ההתמכרות. על מנת להתמודד כראוי עם הצד הפיזי והנפשי של ההתמכרות, תכניות הטיפול להתמודדות עם התמכרויות מתחילה עם הפסקה מוחלטת של השימוש במושא ההתמכרות. משום שהפסקה זו מובילה לתסמיני גמילה כואבים, יש לנסות ולצלוח אותה בתנאי אשפוז. במקביל, ישנו פתרון תרופתי אשר יכול להקל, במידת מה, על כאבי התסמינים.

לאחר סיומה של הגמילה הפיזית מההתמכרות, מגיע השלב בו המשתקם עובר טיפול רגשי המסייע לו להתמודד עם הסיבות שהובילו אותו מלכתחילה להתמכרות. בין אם מדובר בטיפול קבוצתי או פרטני, הערך של התמיכה וההדרכה בהיבט הרגשי הוא עצום ומביא למודעות והכרה אצל המשתקם לגבי הכלת הכאב האישי שלו, לצד התמודדות עם תחושת חוסר השליטה ומצבי הרוח שיכולים להגיע.

ישנן אף תכניות המשך, המדריכות ומלמדות את המשתקמים כיצד להתנהל כעת, כמכורים משתקמים – בסביבה הרגילה בה חיו לפני תהליך הגמילה: בין אם מדובר בכישורי חיים ללא התלות, או חיפוש אחר עבודות – במידה והמשתקמים איבדו את מקור פרנסתם טרום תהליך הגמילה.

חזרה למסלול חיים תקין – בסיוע טיפול בהתמכרויות

החיים עם ההתמכרות הם אינם חיים נורמטיביים, וזאת משום שהם זורעים הרס אצל המכורים והסביבה הקרובה שלהם. בזכות תנאי האשפוז והטיפול שרוח בכפר מציע – תהליך ההחלמה יהיה הדרגתי, שלם ומוצלח.

"התמכרות" על פי הגדרת המומחים העוסקים בכך, היא הדפוס ההתנהגותי העושה שימוש מופרז בחומר מסוים, או, לחילופין העיסוק הכפייתי בהתנהגות, שבהם מפתח האדם המכור תלות. בכוחה של תלות זו להזיק לתפקוד האדם וסביבתו ברבדים השונים (הרובד הרגשי, הרובד החברתי, הרובד הזוגי, הרובד התעסוקתי וכן הלאה). התמכרויות אף מאופיינות בהסלמה הדרגתית וכרונית שלהן ובהתמדה בהתנהגות זו, למרות השלכותיה המזיקות, הן בטווח הקצר והן הארוך. לדעת חלק מהמומחים, התמכרויות (בעיקר ההתמכרויות לחומרים) נתפשות כיום כמצב נוירולוגי. זאת מאחר והסמים הממכרים שבהם נעשה שימוש משפיעים על מבנהו של המוח ועל פעילותו – דבר שהופך התמכרויות לאחד מהמצבים וההרגלים האנושיים המורכבים ביותר להתמודדות. יחד עם זאת, טיפול בהתמכרות כאשר הוא נעשה במרכז גמילה מהימן, מאפשר למכורים להתגבר על ההתמכרות ולהחלים. למענה מקצועי, פנו אל רוח בכפר.

טיפול בהתמכרות המתבצע במרכז גמילה מהימן, כולל מתן תמיכה וטיפול נפשי מקצועיים, יצירת סביבה תומכת מתאימה, ולעיתים גם שימוש בטיפול תרופתי המתאים למקרה. מעבר לגמילתו של המכור, מטרת-העל של טיפול בהתמכרות היא להשיב את המטופלים למסלול חיים יציב ובריא, הכולל תפקוד יצרני במעגלים השונים (הזוגיות, המשפחה, מקום העבודה והקהילה). כמובן, הרכב הטיפול מותאם אישית לכל מטופל, ואופיו אף משתנה בין מטופל אחד למשנהו, אבל חשוב לזכור, כי גם לאופן שבו מבוצעת הגמילה ישנה חשיבות לסיכויי ההצלחה לאורך זמן. מחקרים מורים, כי מרבית הנגמלים (נשים וגברים כאחד) העוברים את הטיפול בהתמכרות במסגרת מסודרת, מצמצמים את הפעילות העבריינית שלהם (אם הייתה קיימת כזו בתקופת ההתמכרות) ואף משפרים את תפקודיהם ברבדים השונים (הפסיכולוגי, התעסוקתי, והחברתי).

סובלים מהתמכרות כלשהי? נכשלתם, פעם אחר פעם, בגמילה בכוחות עצמכם? אצלנו, במרכז רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת תוכלו לעבור גמילה בגישה טיפולית מקיפה (אינדיבידואלית וקבוצתית). אנחנו במרכז משלבים בין פסיכותרפיה לבין טיפולים מתקדמים, תוך ההתייחסות הפרטנית הנדרשת לצרכיו האישיים והטיפוליים של כל מטופל. כזכור, יעילות טיפול בהתמכרות נמדדת לפי הצלחתו לאורך זמן, ובנוגע לכך, אנחנו יכולים להציג הוכחות אמיתיות.

עבור אנשים רבים, הצעד הראשון לקראת גמילה מהתמכרות קשה הוא ההכרה באי יכולתם להפסיק את ההרגל הכפייתי שלהם בכוחות עצמם. רק לאחר שתופנם תובנה הזו, הם יוכלו להתחיל להתמקד בדרך אל התאמת תוכנית טיפולית שתתאים להם, ותאפשר לשקם את בריאותם הכללית, רווחתם ואושרם. כיום, ישנן אינספור אפשרויות טיפול לבחור מתוכן. ממתקנים סגורים ייעודיים ועד להשתתפות בטיפולים קבוצתיים, קיימת בחירה באינטנסיביות ואופי הטיפול משתנים באופן ניכר בהתאם לאופי ההתמכרות. רוח בכפר הוא מרכז גמילה שיקומי המעניק טיפול ממוקד וגמיש בהתאם לצרכי כל מטופל ומטופל. להלן כמה אפיקי טיפול בהתמכרות הנחשבים לנפוצים ביותר.

אשפוז במרפאה ייעודית מאפשר למטופל לעבור את התהליך בסביבה בטוחה, הרחק מהמרחבים בהם נהג להשתמש והחברה עמה התרועע. זוהי הזדמנות לנקות לגמרי את הראש ולהתמקד אך ורק בתהליך הגמילה. מרכז גמילה אמין ומקצועי יציע מגוון שיטות טיפול בהתמכרות ומענה רפואי במידת הצורך. עם זאת, לעתים בוחרים מטופלים לקבל את הסיוע המקצועי במתקן ייעודי, אך לשהות בביתם במהלך הגמילה. כאשר מדובר במטופל בעל מוכנות גבוהה להתמסר לתהליך וכשמדובר בהתמכרות בשלב מתון יחסית, זו עשויה להיות אפשרות מצוינת. עם זאת, אם נדרש טיפול בהתמכרות אינטנסיבי, ייתכן שעדיף לתת לאדם סביבה סטרילית ללא פיתויים. לרוב, תהליך הגמילה יתחיל בניקוי רעלים. כלומר, בסילוק שיירי הסמים או האלכוהול מהמערכת. לאחר שחולפים תסמיני הגמילה הראשוניים, יהיה קל יותר להתמסר לטיפול. לעתים קרובות נדרש ליווי רפואי צמוד במהלך התהליך, ואף טיפול תרופתי שיסייע להתמודד עם התסמינים הקשים ולצלוח את הניקוי באופן מיטבי.

גם לאחר תוכנית הגמילה, המסע לא הסתיים. בסופו של תהליך השיקום, ייאלץ האדם המכור להמשיך ולנהל את התמכרותו למשך כל חייו. ההתגברות על הפיתוי וחזרה אל דפוסים ישנים ממתינה תמיד מעבר לפינה, וכדי להצליח לבחור יום יום את הבחירה הנכונה, נדרש לא מעט תרגול וכוח רצון. קבוצות תמיכה למכורים בתוכנית 12 הצעדים הן האפיק הנפוץ ביותר כיום לטיפולי המשך למכורים ומספקות תמיכת עמיתים וכלים חשובים לניהול יעיל של המצב. לא משנה באיזו נקודה נמצא האדם המכור – לקראת ניקוי רעלים או נקי במשך שנים, אנו ב"רוח בכפר" מעמידים לרשותך מגוון רחב של שירותי תמיכה שיסייעו לאדם המכור להתנהל באופן בריא, ראוי ושמקדם את הצרכים שלו על הצד הטוב ביותר.

כאשר אנחנו הופכים הרגל מגונה של שימוש בחומרים ממכרים כמו: סמים ואלכוהול או, מתעסקים בהימורים באופן קבוע, בהשקעות מסוכנות או ברכישת קניות – אנחנו למעשה מפתחים הרגל חדשה שעשוי לגרום לנו לנהל את חיינו פחות בצורה טובה. מה הכוונה? ייתכן שההרגל החדש ישנה לכם את סדר היום ויגרום לכם להתנהל בצורה שונה בעבודה, בחיי המשפחה, בלימודים ועם החברים. השינוי הזה הוא למעשה התמכרות. כאשר אתם מעלים את השימוש או ההרגל במידה רבה, כך למעשה אתם יוצרים תלות בו. אם למשל התחלתם לצרוך סמים ובהתחלה השימוש היה קל. לאחר כמה ימים ראיתי שאתם מעלים במינון עוד ועוד וכך למעשה אתם הופכים להיות זקוקים לסמים. זו למעשה תחילתה של התמכרות. טיפול בהתמכרות מכל סוג יכולה לעזור לכם להבחין בהבדלים בין הרגל שהוא בריא להרגל שמזיק לכם ולאורך החיים שלכם. ההמלצה היא לפנות למרכז גמילה מקצועי, שיוכל ללוות ולהדריך אתכם כל הדרך על למצב של גמילה מלאה. מרכז הגמילה "רוח בכפר" מציע לכם מענה טיפולי מצוין עבור כל התמכרות שתרצו לטפל בה. יחד עם זאת, יהיו לצידכם מטפלים מסוגים שונים, שיוכלו לתת לכם מענה מלא לכל שיטות הטיפול שתרצו.

כל תהליך התמכרות מצריך טיפול בהתמכרות נפרד. מסיבות דיי ברורות שהן: תופעות הלוואי השונות, ההתמודדות של כל אדם בנפרד ודרך ההתנהגות שלו. אומנם נדמה שהטיפול יכול להיות דיי דומה, אבל הנפש והגוף של כל אחד יכולים להיות שונים ולכן יהיו כאלה שיסיימו את הטיפול מוקדם מהצפוי ויהיו אחרים שיזדקקו לטיפול ממושך. לא פעם אנשים מגלים במהלך הטיפול שיש להם מצבים נפשיים קשים, איתם הם לא התמודדו לפני כן והם אלו שהובילו אותם מהרגע הראשון לשימוש. במהלך הטיפול הם יכירו את הקשיים הנפשיים וילמדו איך להתגבר עליהם.

כאשר מתחילים לחשוב על טיפול בהתמכרות, צריך גם להכיר את המקומות בהם מבצעים אותו. היום בכל מכון גמילה ניתן לבצע טיפול, מומלץ לבדוק ולבחון אילו קיימים ולהתחיל תהליך.

לסיכום, מרכז הגמילה "רוח בכפר" מלווה לקוחות רבים שהגיעו לטיפול בסוגי התמכרות שונים וקיבלו מענה חם, תומך וטיפולי מאנשי המקצוע הרלוונטיים.

שאלות תשובות

הבעיה היא ההגדרה של התמכרות "קלה" – אין דבר כזה. כל התמכרות מכל סוג שהוא היא תוצר של הרגל מגונה שהחל כדבר מזדמן ומשם הפך להתמכרות מבלי לשים לב. חשוב מאוד לפנות למרכז מקצועי המומחה בתחום הטיפול אשר יוכל לסייע ולהציע את הכלים לטיפול ושיקום מיטבי להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הקשיים העולים לאורך מסע הגמילה.

התוכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי בהתאם לסוג ההתמכרות וכן בהתאם למכור עצמו. אין תוכנית אחת ייעודית לכלל אלא חשוב להתאים את הטיפול למטופל ולצרכיו.

מרכז רוח בכפר הוא מרכז גמילה, טיפול ושיקום למגוון סוגי ההתמכרויות באשר הן, אשר מאמין בשיטת טיפול הוליסטית ובחווית טיפול לגוף, לרוח ולנפש. האווירה במרכז היא חמה ועוטפת והצוות מונה הן מומחים מתחום הטיפול והן מדריכים מכורים לשעבר.

להתנקות. להשתקם.
לבנות חיים חדשים
השאירו פרטים ונתחיל בדרך חדשה
מאמרים נוספים בנושא

תפריט

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו