Facebook Youtube

טיפול בהתמכרות

בין אם מדובר בהתמכרות לסמים, למשככי כאבים או לאלכוהול – יש לסייע למכורים לחזור למסלול חיים תקין ובריא. טיפול בהתמכרות הוא תהליך שיקום מדורג המורכב ממספר שלבים עיקריים: השלב הפיזי והשלב הרגשי, לצד הליווי לחיים מחוץ לתנאי האשפוז המלא או היומי. כדי לסייע לכם או ליקירכם לשבור את דפוסי ההתמכרות ההרסניים שנוצרו, על הצוות המטפל במרכזי הגמילה לכלול רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומדריכים מנוסים ומכילים אשר יוכלו לבצע אבחון מדויק של המכור – כדי להכין עבורו תכנית שיקום מדויקת ומוצלחת.

טיפול בהתמכרות: פתרון מורכב והדרגתי

בין אם מדובר בהתמכרויות לחומרים ממכרים כמו סמים, אלכוהול או תרופות מרשם, ובין אם מדובר בהתמכרות התנהגותית כמו התמכרות להימורים, הם מהווים דפוסים הרסניים שהתוצאות שלהן הרסניות לא פחות – על חיי המכור עצמו ועל הסביבה הקרובה לו.

מרכזי הגמילה מציעים תכניות הטיפול רבות ומגוונות, והן באות לענות באופן ראוי ומלא על סוגי ההתמכרויות הקיימות כיום. תכניות אלו, ראשית, מאבחנות את המצב הרפואי והנפשי של המטופל, כמו גם מאבחנות את הגורמים אשר הביאו ליצירתה של ההתמכרות. על מנת להתמודד כראוי עם הצד הפיזי והנפשי של ההתמכרות, תכניות הטיפול להתמודדות עם התמכרויות מתחילה עם הפסקה מוחלטת של השימוש במושא ההתמכרות. משום שהפסקה זו מובילה לתסמיני גמילה כואבים, יש לנסות ולצלוח אותה בתנאי אשפוז. במקביל, ישנו פתרון תרופתי אשר יכול להקל, במידת מה, על כאבי התסמינים.

לאחר סיומה של הגמילה הפיזית מההתמכרות, מגיע השלב בו המשתקם עובר טיפול רגשי המסייע לו להתמודד עם הסיבות שהובילו אותו מלכתחילה להתמכרות. בין אם מדובר בטיפול קבוצתי או פרטני, הערך של התמיכה וההדרכה בהיבט הרגשי הוא עצום ומביא למודעות והכרה אצל המשתקם לגבי הכלת הכאב האישי שלו, לצד התמודדות עם תחושת חוסר השליטה ומצבי הרוח שיכולים להגיע.

ישנן אף תכניות המשך, המדריכות ומלמדות את המשתקמים כיצד להתנהל כעת, כמכורים משתקמים – בסביבה הרגילה בה חיו לפני תהליך הגמילה: בין אם מדובר בכישורי חיים ללא התלות, או חיפוש אחר עבודות – במידה והמשתקמים איבדו את מקור פרנסתם טרום תהליך הגמילה.

חזרה למסלול חיים תקין – בסיוע טיפול בהתמכרויות

החיים עם ההתמכרות הם אינם חיים נורמטיביים, וזאת משום שהם זורעים הרס אצל המכורים והסביבה הקרובה שלהם. בזכות תנאי האשפוז והטיפול שרוח בכפר מציע – תהליך ההחלמה יהיה הדרגתי, שלם ומוצלח.

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

  טיפול בהתמכרות – מעורבות של מכון מקצועי

  "התמכרות" על פי הגדרת המומחים העוסקים בכך, היא הדפוס ההתנהגותי העושה שימוש מופרז בחומר מסוים, או, לחילופין העיסוק הכפייתי בהתנהגות, שבהם מפתח האדם המכור תלות. בכוחה של תלות זו להזיק לתפקוד האדם וסביבתו ברבדים השונים (הרובד הרגשי, הרובד החברתי, הרובד הזוגי, הרובד התעסוקתי וכן הלאה). התמכרויות אף מאופיינות בהסלמה הדרגתית וכרונית שלהן ובהתמדה בהתנהגות זו, למרות השלכותיה המזיקות, הן בטווח הקצר והן הארוך. לדעת חלק מהמומחים, התמכרויות (בעיקר ההתמכרויות לחומרים) נתפשות כיום כמצב נוירולוגי. זאת מאחר והסמים הממכרים שבהם נעשה שימוש משפיעים על מבנהו של המוח ועל פעילותו – דבר שהופך התמכרויות לאחד מהמצבים וההרגלים האנושיים המורכבים ביותר להתמודדות. יחד עם זאת, טיפול בהתמכרות כאשר הוא נעשה במרכז גמילה מהימן, מאפשר למכורים להתגבר על ההתמכרות ולהחלים. למענה מקצועי, פנו אל רוח בכפר.

  הגמילה עצמה היא רק חלק מתהליך הטיפול בהתמכרות

  טיפול בהתמכרות המתבצע במרכז גמילה מהימן, כולל מתן תמיכה וטיפול נפשי מקצועיים, יצירת סביבה תומכת מתאימה, ולעיתים גם שימוש בטיפול תרופתי המתאים למקרה. מעבר לגמילתו של המכור, מטרת-העל של טיפול בהתמכרות היא להשיב את המטופלים למסלול חיים יציב ובריא, הכולל תפקוד יצרני במעגלים השונים (הזוגיות, המשפחה, מקום העבודה והקהילה). כמובן, הרכב הטיפול מותאם אישית לכל מטופל, ואופיו אף משתנה בין מטופל אחד למשנהו, אבל חשוב לזכור, כי גם לאופן שבו מבוצעת הגמילה ישנה חשיבות לסיכויי ההצלחה לאורך זמן. מחקרים מורים, כי מרבית הנגמלים (נשים וגברים כאחד) העוברים את הטיפול בהתמכרות במסגרת מסודרת, מצמצמים את הפעילות העבריינית שלהם (אם הייתה קיימת כזו בתקופת ההתמכרות) ואף משפרים את תפקודיהם ברבדים השונים (הפסיכולוגי, התעסוקתי, והחברתי).

  להתמודד עם המורכבות

  סובלים מהתמכרות כלשהי? נכשלתם, פעם אחר פעם, בגמילה בכוחות עצמכם? אצלנו, במרכז רוח בכפר – מרכז גמילה ברוח אחרת תוכלו לעבור גמילה בגישה טיפולית מקיפה (אינדיבידואלית וקבוצתית). אנחנו במרכז משלבים בין פסיכותרפיה לבין טיפולים מתקדמים, תוך ההתייחסות הפרטנית הנדרשת לצרכיו האישיים והטיפוליים של כל מטופל. כזכור, יעילות טיפול בהתמכרות נמדדת לפי הצלחתו לאורך זמן, ובנוגע לכך, אנחנו יכולים להציג הוכחות אמיתיות.

  שאלות תשובות

  האם אפשר לטפל בהתמכרויות קלות באופן עצמאי?

  הבעיה היא ההגדרה של התמכרות "קלה" – אין דבר כזה. כל התמכרות מכל סוג שהוא היא תוצר של הרגל מגונה שהחל כדבר מזדמן ומשם הפך להתמכרות מבלי לשים לב. חשוב מאוד לפנות למרכז מקצועי המומחה בתחום הטיפול אשר יוכל לסייע ולהציע את הכלים לטיפול ושיקום מיטבי להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הקשיים העולים לאורך מסע הגמילה.

  האם יש הבדל בין הטיפול בהתמכרות לסמים לבין הטיפול בהתמכרות לאלכוהול או לכל התמכרות אחרת?

  התוכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי בהתאם לסוג ההתמכרות וכן בהתאם למכור עצמו. אין תוכנית אחת ייעודית לכלל אלא חשוב להתאים את הטיפול למטופל ולצרכיו.

  מה מיוחד בתוכנית הטיפול במכון שלנו?

  מרכז רוח בכפר הוא מרכז גמילה, טיפול ושיקום למגוון סוגי ההתמכרויות באשר הן, אשר מאמין בשיטת טיפול הוליסטית ובחווית טיפול לגוף, לרוח ולנפש. האווירה במרכז היא חמה ועוטפת והצוות מונה הן מומחים מתחום הטיפול והן מדריכים מכורים לשעבר.

  קידום אתרים בגוגל